Nowe przepisy budzą wątpliwości podatników. W jakim wypadku działalność gastronomiczna musi mieć kasę online, a kiedy nie obejmuje jej ten obowiązek? W rozstrzygnięciu tej kwestii pomoże zdefiniowanie dwóch pojęć oraz przeanalizowanie interpretacji indywidualnych organów podatkowych.

Świadczenie usług związanych z wyżywieniem wiąże się z koniecznością stosowania kasy fiskalnej. Takie przepisy weszły w życie już w 2015 r. Stacjonarna działalność gastronomiczna nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z kas. Oznacza to, iż urządzenie to musi stosować niezależnie od wysokości obrotu.

W 2020 r. podatników prowadzących działalność gastronomiczną czeka kolejna zmiana. Od 1 lipca 2020 r. branża musi obowiązkowo zainstalować kasy fiskalne online.

 

Działalność gastronomiczna a kasa fiskalna online – nowe przepisy

Regulacje dotyczące obowiązkowej kasy online w gastronomii znajdują się w art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. A ustawy o VAT. W przepisie tym czytamy:

Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

(…)

2) do dnia 30 czerwca 2020 r. – do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

 

Wśród przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne pojawiło się sporo wątpliwości interpretacyjnych w zakresie obowiązku stosowania przez nich kas online’owych. O ile bowiem sprawa jest jasna dla restauracji czy stacjonarnych barów, o tyle np. w przypadku piekarni serwujących kawę swoim klientom interpretacja przepisów nie jest już tak oczywista.

 

Kiedy działalność gastronomiczna musi mieć kasę fiskalną

Obowiązek stosowania kas online’owych w działalności gastronomicznej stał się przedmiotem wydawanych przez organy podatkowe indywidualnych interpretacji. Jedna z nich wskazywała na konieczność zdefiniowania dwóch określeń użytych w zacytowanym powyżej przepisie.

Te określenia to:

  • Usługi związane z wyżywieniem
  • Stacjonarna placówka gastronomiczna

 

Usługi związane z wyżywieniem znajdują się w dziale 56 PKWiU. Obejmują usługi związane z zapewnieniem pełnego wyżywienia przeznaczonego do konsumpcji bezpośredniej w restauracjach. Nie ma przy tym znaczenia, czy lokal posiada miejsca do siedzenia, czy nie. Nie ma też znaczenia forma obsługi – np. kelnerska czy samoobsługowa. Istotne jest, iż posiłki mają być przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Placówka gastronomiczna może być ogólnodostępna lub nastawiona na konkretną grupę konsumentów. Do placówek gastronomicznych zalicza się punkty gastronomiczne, takie jak lodziarnie, pijalnie, bufety czy smażalnie. Stacjonarna placówka gastronomiczna to np. bar, pizzeria, restauracja, stołówka itp. Nie ma przy tym znaczenia, czy prowadzona jest samodzielnie, czy np. w obrębie hotelu, pola kempingowego czy innego obiektu. Stacjonarną placówką gastronomiczną nie jest automat sprzedażowy ani ruchomy punkt sprzedaży detalicznej.

 

Kasa online w gastronomii – interpretacje indywidualne

W wydawanych w 2019 r. interpretacjach indywidualnych dominuje tendencja do uznawania za zobowiązaną do posiadania kasy online’owej każdej stacjonarnej placówki, która przyrządza posiłki do bezpośredniego spożycia.

Za zobowiązane do stosowania kas fiskalnych od 1 lipca 2020 r. uznano m.in.:

Sklepik szkolny w liceum ogólnokształcącym, sprzedający uczniom gotowe wyroby gastronomiczne (zapiekanki, drożdżówki, kanapki na ciepło i na zimno, napoje ciepłe i zimne). Po podgrzaniu miały być one przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Przygotowywane były na miejscu z gotowych produktów i półproduktów. Bez wpływu na interpretację był m.in. brak stolików i krzeseł.

(Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 października 2019 r. – nr 0112-KDIL2-2.4012.408.2019.2.MŁ)

 

Sklep zajmujący się sprzedażą pieczywa i wyrobów cukierniczych, oferujący klientom także kawę i lody w kubkach papierowych lub filiżankach. Ponadto w jednym z punktów znajdował się także bar z burgerami. W interpretacji podkreślono również, iż konieczność wymiany kasy na online’ową dotyczy wyłącznie sklepów posiadających „funkcję kawiarnianą”. Podatnik nie musi wprowadzać kas online w tych punktach, w których nie świadczy usług związanych z wyżywieniem.

(Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 listopada 2019 r. – nr 0115-KDIT1-1.4012.611.2019.1.AJ).

 

Czytaj też: Kasy fiskalne online – gastronomia – od kiedy?