Kasa fiskalna dla gastronomii – czym się kierować w wyborze?

Z początkiem roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów regulujące kwestię stosowania kas fiskalnych. Dokument ten zawiera rozszerzony katalog wyłączeń ze zwolnień – usługi, które znalazły się na liście czynności wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień, objęte są bezwzględnym obowiązkiem ewidencji na kasie fiskalnej. Usługodawcy, którzy je wykonują stracą prawo do sprzedaży z kasy ze względu np. na niskie obroty. Z nowych przepisów wynika, że sprzedaż usług w lokalach gastronomicznych również wymaga stosowania kasy lub drukarki fiskalnej.

 

Jesteś przedsiębiorcą i masz bar lub restaurację? Odnalazłeś swoje usługi na aktualnej od 1 stycznia 2015 roku liście wyłączeń? Nie wiesz jak się odnaleźć w zakupie kasy fiskalnej?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Kasy fiskalne Posnet, Elzab, Novitus… tak – urządzeń jest mnóstwo, a czasu na zakup, coraz mniej. Dobrze się jednak zastanów, zanim wybierzesz kasę fiskalną dla swojego lokalu. Odpowiednia kasa fiskalna dla gastronomii to inwestycja na lata.

Jeżeli nie wiesz nic o kasach fiskalnych, a zależy Ci na solidnym i funkcjonalnym urządzeniu, w wyborze weź pod uwagę kryteria, które opisaliśmy poniżej. Zanim jednak porównasz konkretne modele urządzeń fiskalnych, zastanów się, który rodzaj sprawdzi się w Twoim przypadku: Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna dla gastronomii?

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna dla gastronomii?

To pierwsza ważna sprawa, którą koniecznie powinieneś ustalić przed zakupem: Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna dla gastronomii. Które urządzenie będzie lepsze dla Twojej firmy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musisz oczywiście wiedzieć, czym właściwie różnią się te urządzenia fiskalne?

Kasa fiskalna i drukarka fiskalna to sprzęty, które zasadniczo służą do tego samego i pomagają osiągnąć ten sam podstawowy cel: Pozwalają na prowadzenie ewidencji sprzedaży i podatku należnego oraz do drukowanie paragonów fiskalnych. Działają jednak nieco inaczej. Na czym polega różnica?

 

KASA FISKALNA

Kasa fiskalna może pracować autonomicznie. Nie musi być podłączona do komputera czy laptopa, żeby można było prowadzić sprzedać – ma bowiem wszystko, czego potrzeba, by działać samodzielnie. Klawiaturę, wyświetlacz (lub dwa wyświetlacze), mechanizm drukujący na rolkę paragonu. Ustawisz ją na ladzie sprzedażowej czy stanowisku kasowym i możesz stosować do ewidencji sprzedaży. Kasy fiskalne mają rozmaite wersje, gabaryty i funkcje.

 

Kasa fiskalna w gastronomii sprawdzi się zwłaszcza w tych lokalach, w których nie ma potrzeby korzystania ze specjalnej, dedykowanej aplikacji komputerowej do obsługi sprzedaży. Na rynku dostępne są tzw. mobilne kasy fiskalne. Mają wydajne akumulatory i niewielkie gabaryty. Taka kasa fiskalna przyda się w miejscu, w którym zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Będzie tez dobra dla sezonowych lokali gastronomicznych oraz kameralnych lokali i małych barów, gdzie miejsce na ladzie sprzedażowej jest na wagę złota. Małe i średnie lokale gastronomiczne będą również zadowolone z niewielkich stacjonarnych kas fiskalnych. W niektórych restauracjach sprawdzą się zaawansowane kasy fiskalne o nieco większych gabarytach – do których można podłączyć różne peryferia np. ekran dotykowy czy wagę elektroniczną.

 

Ile kosztuje kasa fiskalna dla gastronomii? Kasy fiskalne są tańsze niż drukarki fiskalne. Wysokiej jakości modele kas dla gastronomii można kupić już od 999 zł.

 

DRUKARKA FISKALNA

Drukarka fiskalna w przeciwieństwie do kasy, nie jest urządzeniem w pełni autonomicznym. Pracuje bowiem za pośrednictwem specjalnego programu sprzedażowego zainstalowanego na komputerze lub laptopie. Dlatego podłączenie go do drukarki fiskalnej jest po prostu konieczne. Wprawdzie drukarka fiskalna kosztuje więcej, ale posiada też więcej zaawansowanych funkcji, opcji komunikacyjnych, gamę wydruków niefiskalnych – np. do programów lojalnościowych. Nie mówiąc już o tym, jakie zalety ma dedykowane oprogramowanie dla gastronomii, które wspiera nie tylko ewidencję sprzedaży, ale też planowanie strategii marketingowych firmy.

 

Drukarka fiskalna w gastronomii powinna się znaleźć na pewno w większym lokalu, barze lub restauracji, w którym jest duży ruch i wymagana jest szybkość oraz płynność sprzedaży. Zaawansowane funkcje drukarek fiskalnych pozwalają też na podłączenie wielu peryferiów np. wagi elektronicznej, ekranu dotykowego, czytnika kodów. Komputer, drukarka, dodatkowe sprzęty i dobre oprogramowanie dla gastronomii stworzą doskonały, profesjonalny system sprzedaży. Specjalna aplikacja dla lokalu gastronomicznego, pozwoli na łatwy dostęp do danych o transakcjach, cenach, usługach, produktach czy klientach. Będzie też nieoceniona w analizie wyników sprzedaży i tworzeniu rozmaitych raportów, bilansów oraz wydruków.

 

Ile kosztuje drukarka fiskalna dla gastronomii? Ceny drukarek fiskalnych rozpoczynają się od około 2.000 zł. Jeżeli masz spory bar, restaurację albo mały lokal, ale ambitne plany rozwoju firmy – drukarka fiskalna to inwestycja naprawdę warta przemyślenia.

 

Ustaliłeś już, które urządzenie fiskalne dla gastronomii będzie najlepsze w Twoim przypadku? Masz już za sobą krok milowy. Teraz skup się na szczegółach. Opisane poniżej sprawy uznasz może za detale, ale wybór kasy lub drukarki fiskalnej z odpowiednimi parametrami – to druga połowa sukcesu.  

 

  1. KOPIA PARAGONU – ELEKTRONICZNA LUB PAPIEROWA

Każdy podatnik, w tym również właściciel lokalu gastronomicznego, stosujący kasę fiskalną, ma obowiązek trzymania kopii paragonów fiskalnych przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności z danej sprzedaży.

 

Czy 5 lat to długi okres?

Bardzo długi. Zwłaszcza, jeśli miesiące przeliczymy na długość zużytych papierowych rolek, które trzeba obowiązkowo magazynować. Okazania kopii paragonów może od Ciebie zażądać kontrola skarbowa. Ma prawo zrobić to w dowolnym momencie – a więc również tuż przed upływem 5 lat. Musisz trzymać kopie dokumentów kasowych przez cały obowiązkowy okres. Znalezienie wystarczająco dużo miejsca na rolki kasowe może okazać się problemem dla niejednego lokalu gastronomicznego. Co więcej – miejsce nie może też być byle jakie. Kopie paragonów kasowych nie mogą się zniszczyć – najlepiej więc, by było to pomieszczenie suche i zaciemnione. Nie każdy bar czy restauracja może sobie pozwolić na wygospodarowanie specjalnego pomieszczenia na papierowe rolki kasowe. Co ciekawe, producenci papieru termicznego przyznają sami, iż trwałość wydruku wynosi około 2 lat. Co się dzieje potem? Potem napisy na paragonach blakną i informacje stają się coraz mniej czytelne. Jeżeli nie chcesz mieć przykrej i stresującej sytuacji w czasie kontroli fiskusa – zrezygnuj z kasy fiskalnej z tradycyjną papierową kopią. Jaką masz alternatywę?

Nowoczesne kasy fiskalne mają w mechanizmie drukującym miejsce tylko na jedną stację papierowej rolki. Wyposażone są jednak w moduł elektronicznej kopii paragonu. Kopie paragonów zapisywane są na karcie SD lub microSD w postaci danych elektronicznych. Karta SD, chociaż malutka, ma imponującą pojemność. Jaką? Zmieści dane z ok.3330 tradycyjnych papierowych rolek! Jedna taka karta pamięci wystarczy na cały okres użytkowania kasy fiskalnej przez Twój lokal gastronomiczny. Zalety elektronicznej kopii paragonów są oczywiste: wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo danych sprzedażowych firmy.

Które drukarki fiskalne dla gastronomii wyposażone są w moduł elektronicznej kopii paragonów? Na przykład kasy fiskalne Posnet Mobile HS EJ, Elzab K10 lub drukarki fiskalne Posnet Thermal HD i Posnet Thermal FV.

 

  1. WYDAJNOŚĆ AKUMULATORA

Wydajność akumulatora wewnętrznego w kasie fiskalnej dla lokalu gastronomicznego ma duże znaczenie. Zwłaszcza w tych punktach gastronomicznych, gdzie nie ma dostępu do prądu lub gdzie występują częste przerwy w dostawie energii elektrycznej, wydajna bateria to warunek konieczny. W których urządzeniach fiskalnych akumulatory pracują najdłużej? Mobilne kasy fiskalne dla małych gastronomii to sprzęty z najbardziej wytrzymałymi bateriami. Pracują nawet do 8 godzin bez podłączania do źródła zasilania. Drukują do 4.200 paragonów fiskalnych. Nowoczesne mobilne kasy fiskalne mają też inne praktyczne funkcje np. kopię elektroniczną paragonu i dedykowane akcesoria np. ładowarkę samochodową, silikonową nakładkę na klawiaturę lub ochronne etui na kasę.

Które mobilne kasy fiskalne można szczególnie polecić dla małej gastronomii? Na przykład kasy fiskalne Posnet: Posnet Mobile HS EJ oraz Posnet Mobile EU. W niewielkim, ale stylowym lokalu sprawdzi się przenośna kasa fiskalna Elzab K10 w czterech wersjach kolorystycznych do wyboru.

 

  1. POJEMNOŚĆ BAZY TOWARÓW I USŁUG

Wielkość bazy towarowej stanowi ważny parametr szczególnie dla tych punktów gastronomicznych, które mają w menu dużo rozmaitych potraw i napojów. Im więcej zup, dań, deserów czy rodzajów kawy masz w ofercie – tym więcej pozycji będziesz musisz zaprogramować w pamięci swojego urządzenia fiskalnego. A im więcej pozycji masz do zaprogramowania, tym większa powinna być baza towarów kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej.

Policz więc, ile różnych pozycji będziesz musiał wprowadzić. Jak duże masz menu? Czy planujesz poszerzać jadłospis? Weź pod uwagę nie tylko usługi, ale też ewentualne towary, które posiadasz w ofercie (wina, kawy, herbaty, porcelanę, akcesoria itd.) Produkty te również muszą zostać wprowadzone do bazy, więc ilość pozycji do zaprogramowania się powiększy. Zapisz swój wynik, albo go zapamiętaj – przyda Ci się przy wyborze konkretnej kasy fiskalnej, gdy będziesz oglądać sprzęty w salonie sprzedaży.

Ile pozycji można zaprogramować w bazie towarów i usług? Zakres jest szeroki – od 2.000 do nawet 150.000 pozycji. Pojemność bazy zależy od urządzenia, którym będziemy dysponować.

 

WAŻNE! Zgodnie z przepisami nazwy usług oraz towarów, które sprzedajesz nie mogą być zbyt ogólne. Konsument, który spojrzy na wydrukowany paragon fiskalny, nie powinien mieć żadnych wątpliwości, za jaką usługę czy za jaki produkt zapłacił.

 

Które urządzenia fiskalne dla gastronomii mają wyjątkowo duże bazy towarów? Zazwyczaj są to drukarki fiskalne. Zobacz jaką wielkość bazy towarów ma np. drukarka fiskalna Posnet Thermal FV lub drukarka fiskalna Posnet Thermal HD

 

  1. LICZBA ZNAKÓW W NAZWIE TOWARU LUB USŁUGI

Liczba znaków, które możesz wykorzystać w edycji nazwy towaru lub usługi to, wbrew pozorom, istotny szczegół. Im więcej znaków masz do dyspozycji, tym precyzyjniejszą nazwę towaru lub usługi stworzysz. Liczba znaków w urządzeniu fiskalnym może się wahać od 18 do 40 znaków – ich ilość zależna od rodzaju kasy czy drukarki, z którą masz do czynienia. Zasada jest podobna, jak przy pojemności bazy towarowej. Jeżeli oferujesz w swoim barze, restauracji czy pizzerii dużo różnych dań i dodatkowo sprzedajesz też jakieś produkty, to koniecznie zdecyduj się na urządzenie fiskalne z dłuższą nazwą do zaprogramowania. Dzięki temu zapiszesz nazwy precyzyjnie i klient nie będzie miał żadnych wątpliwości, za co zapłacił w Twoim lokalu gastronomicznym.

 

  1. WYMIARY I WAGA

Kasa fiskalna w lokalu gastronomicznym to urządzenie, na które niewątpliwie trzeba znaleźć miejsce.

Jeżeli masz duży bar, fast-food lub restaurację to zaplanowałeś pewnie miejsce na stanowisko kasowe. Wielkość i waga kasy fiskalnej w takiej sytuacji nie będzie Cię bardzo ograniczać – może zdecydować się na mniejszy lub większy sprzęt stacjonarny.

Gorzej, gdy prowadzisz małą gastronomię. Kameralną naleśnikarnię, punkt z zapiekankami czy niewielką restaurację. Na blacie musisz zmieścić mnóstwo różnych rzeczy: ekspres do kawy, serwetki, tace, rozmaite dodatki i akcesoria. Każdy centymetr jest na wagę złota, prawda? Nie martw się – nowoczesne mobilne kasy fiskalne, a nawet drukarki fiskalne mają niewielkie gabaryty i naprawdę niewiele ważą. Bez problemu przeniesiesz je z miejsca na miejsce, włożysz do szuflady, torebki, a nawet do kieszeni! Do urządzeń przenośnych możesz dokupić też praktyczne akcesoria. Które ułatwiają one pracę w trudnych warunkach i przedłużają żywotność urządzenia. W małej gastronomii kasę fiskalną może spotkać wszystko – przypadkowe zalanie, duża wilgotność, upadek na podłogę czy uderzenie.

Przyjrzyj się, jak wyglądają mobilne kasy fiskalne: Elzab K10 to jeden z przykładów poręcznego, przenośnego urządzenia. Jest estetyczna, nowoczesna, lekka i funkcjonalna. Jeżeli nie znajdziesz w ani kawałka miejsca na ladzie – Elzab K10 możesz trzymać na… własnej szyi.

 

Gdy masz już orientację, czym się kierować podczas zakupu kasy fiskalnej dla gastronomii, łatwiej Ci będzie dokonać dobrego wyboru. A jaki masz wybór?

Zobacz, którzy producenci urządzeń fiskalnych są liderami w swojej branży na krajowym rynku.

Przeczytaj artykuł Producenci urządzeń fiskalnych i podejmij decyzję, którą markę wybrać: kasy fiskalne Posnet, kasy Elzab, Innova czy Novitus?