Z dniem 1 maja 2019 r. wprowadzono nowe przepisy dotyczące kas online. Podobnie jak wcześniej, dla podatników przewidziana jest tzw. ulga na kasę online. Na jak duży zwrot kosztów mogą liczyć przedsiębiorcy? Kto może się o niego ubiegać?

Na półkach salonów sprzedaży kas fiskalnych pojawiły się nowe urządzenia – kasy fiskalne online. Uzyskanie homologacji przez sprzęty online’owe umożliwiłą ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. poz. 675), która weszła w życie 1 maja 2019 r. Opublikowano też nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika.

 

Ulga na kasę online dla gastronomii, fryzjera, mechanika…

Kogo dotyczy ulga na kasę online zgodnie z nowymi przepisami? Zasady określania komu ona przysługuje uległy zmianie, w stosunku do poprzednich regulacji. Otóż będą z niej mogli skorzystać podatnicy rozpoczynający prowadzenie ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Przysługuje ona również podmiotom, które dobrowolnie rozpoczną rejestrowanie sprzedaży na kasie, a wcześniej nie stosowały do tego innych kas. Od 1 maja 2019 r. mogą z niej skorzystać też przedsiębiorcy zobowiązani do wymiany kas na urządzenia online’owe ze względu na nowy obowiązek. Dotyczy to więc mechaników, wulkanizatorów i właścicieli stacji paliw, którzy są zobowiązani do stosowania kas fiskalnych online od 1 stycznia 2020 r., a także branż zobligowanych do wymiany kas w późniejszych terminach. Dostępna będzie więc ulga na kasę online dla gastronomii, salonów fryzjerskich czy też prawników.

 

Ile wynosi ulga na kasę online w 2019 roku?

No i rzecz najbardziej interesująca podatników – na jaki zwrot kosztów mogą liczyć? Podobnie jak do tej pory, ulga na kasę online wynosi 90% ceny zakupu netto, ale nie więcej niż 700 zł. Dobrze jednak wiedzieć, że ulga do 700 zł będzie przysługiwała wyłącznie na kasy online’owe. Oznacza to, że urządzenia innego rodzaju, czyli kasy z kopią papierową czy kasy „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu, będą wciąż do kupienia (przez podatników spoza określonych ustawą branż), ale bez prawa do ulgi.