W 2020 roku zmienią się warunki wystawiania faktur do paragonów. Jeśli na paragonie nie będzie elementu identyfikującego nabywcę, nie będzie można wystawić do niego faktury. Podatnik, który wystawi taki dokument oraz ten, który wykaże go w ewidencji – zostanie ukarany grzywną.   

Akt prawny, w którym znajduje się powyższa zmiana, został już podpisany przez prezydenta. Modyfikacje są więc pewne i zostały opublikowanie w Dzienniku Ustaw.         

 

Obowiązkowy element identyfikujący nabywcę 

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie w przyszłym roku, zawiera następujący zapis:

W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

 

Znajduje się on w art. 106b ustawy o VAT, do którego zostanie dołączony ust. 5. To właśnie ten fragment zobowiąże podatników do drukowania na paragonach fiskalnych numeru NIP nabywcy. Tylko paragon z elementem identyfikującym nabywcę, będzie stanowił podstawę do wystawienia faktury.

 

Faktura do paragonu bez numeru NIP nabywcy – będą sankcje finansowe

Jakie konsekwencje poniosą podatnicy, którzy wystawią fakturę do paragonu bez NIP-u nabywcy? Zgodnie z art. 106b ust. 6 i 7 ustawy o VAT zostaną obciążeni grzywną. Dodatkowe zobowiązanie jakie nałoży na nich organ podatkowy, to 100% kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze. Co więcej, również nabywca, który ujmie taki fakturę do paragonu bez NIP-u w swojej ewidencji odczuje sankcje finansowe. Grzywna wyniesie go podobnie, jak sprzedawcę usługi lub towaru: 100% podatku wykazanego na fakturze. Wynika to wyraźnie z art. 109a znowelizowanej ustawy o VAT.

 

Koniec z nieuczciwymi praktykami?

Opisane zmiany mają pomóc w walce z nieuczciwymi praktykami. Tak właśnie uzasadniono decyzje o zmianach w warunkach wystawiania faktur do paragonów. Znane są przykłady nadużyć polegających na wystawianiu faktur do paragonów wydrukowanych, ale nieodebranych przez klientów. Umówione wcześniej firmy korzystają na takim procederze: jedna strona zazwyczaj otrzymuje korzyść majątkową, a druga dokonuje odliczenia podatku VAT, mimo że nie nabyła wskazanych na fakturze towarów czy usług. Zdaniem ustawodawcy takie praktyki są szczególnie częste w branży paliwowej i budowlanej (nabywanie materiałów budowlanych). Mogą one polegać też na tym, że przedsiębiorca zbiera paragony od znajomych czy rodziny. Następnie prosi w sklepie lub na stacji paliw o wystawienie zbiorczej faktury – chociaż również nie był faktycznym nabywcą towarów i usług.

 

Wprowadzenie obowiązkowego numeru NIP nabywcy na paragonie, do którego miałaby zostać wystawiona faktura, obejmie wszystkie branże. Wejdzie w życie z 1 stycznia 2020 roku.

 

Ulga na kasę online dla gastronomii i innych branż