Wymóg, który ma zapobiec nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa? Chodzi o faktury wystawiane do transakcji rejestrowanej na kasie fiskalnej, tylko w przypadku, gdy znajduje się NIP nabywcy na paragonie. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Widoczny numer NIP nabywcy na paragonie pozwala wystawić sprzedawcy fakturę do tego dokumentu – wymóg ten miał wejść w życie 1 lipca 2018 roku. Ale tak się nie stało. Projekt ustawy wprowadzającej ten przepis wciąż jest na etapie opiniowania. Możliwe, że ustawa nowelizacyjna zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw z początkiem 2019 roku – musi ona przejść jeszcze kilka etapów legislacyjnych. Póki co, podatnicy mogą wystawiać faktury na starych zasadach, a więc do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym, nawet jeśli NIP nabywcy nie jest wydrukowany na paragonie. Jednak, wcześniej czy później, nowe regulacje zaczną obowiązywać, a za niedostosowanie się do przepisów ustawy, będą naliczane kary.

 

Nie mam nowoczesnej kasy, która drukuje NIP nabywcy na paragonie

Jesteś właścicielem kasy fiskalnej starego typu i nie masz możliwości, by wydrukowała NIP nabywcy na paragonie? Zastanawiasz się, czy będziesz musiał wymienić urządzenie fiskalne, na takie, które ma odpowiednie możliwości techniczne? Odpowiedź brzmi: nie, nie musisz kupować nowej kasy. Ale nie będziesz mógł wystawić faktury do paragonu. Sprzedawca, którego kasa fiskalna nie generuje numeru NIP nabywcy na paragonie fiskalnym, musi wystawić klientowi fakturę od razu.

 

Kary za fakturę do paragonu bez NIP-u nabywcy

Jeśli przedsiębiorca mimo wszystko wystawi fakturę do paragonu bez NIP-u nabywcy, zostanie obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym. Kara nie będzie mała – zgodnie z projektem ustawy nowelizacyjnej zobowiązanie wyniesie 100% kwoty podatku wykazanego na nieodpowiednio wystawionej fakturze. Konsekwencje poniesie też nabywca, który wykaże wystawioną w ten sposób fakturę w ewidencji VAT.